| Model | MY-1080 |
|---|---|
| Die cutting type | Pressed flat die cutting (Lower side movable, upper side unmovable) |
| Max paper transmitting size | 1080×780 mm |
| Min paper transmitting size | 400×350 mm |
| Max die cutting size | 1070×760 mm |
| Min gripper size | 6 mm |
| Max die cutting pressure | 350 N/cm² |
| Paper processed | Cardboard: 200-2000 g/㎡ |
| Max die cutting speed | 7500 sheets/h |
| Min feeding pile height | 1100 mm (above the level) |
| Total power | ~16.5kw |
| Total weight | ~15 T |